Hírlevél feliratkozás
Goldtresor grammárak *
Arany/HUF középárfolyam g
Arany/USD árfolyam oz
Arany/Euró árfolyam oz
Ezüst/Euró árfolyam oz
Arany cikkek
- Befektetési arany
- Arany
- Arany Befektetés
- Aranytömb, aranyrúd, platinatömb öntése Svájcban
- Aranyrúd, befektetési aranyrúd, aranytömb
- Aranytömb
- Aranyérme, befektetési aranyérme
- A befektetési aranyérme prémium értéke
- Londoni aranypiac 1660-2004
- A Loco London aranyszámla története
- A Nemesfém Elszámolóház és arany letéti szolgáltatás Londonban
- Arany befektetési alapok és a fizikai aranypiac. Az SPDR Gold ETF
Ritkán látott csillagászati együttállás a magyar aranypiacon |
2023. február 16. csütörtök, 12:32 |
Egyszerre csökken az arany dollárban mért árfolyama és erősödik a forint a dollárral szemben. A ritka jelenség miatt „duplán” korrigáló arany árfolyam egyre vonzóbbá teheti az aranyvásárlást a magyar befektetők számára.
Háború, devizapiaci pánik, elszálló árak
2022-ben az aranypiac is változékonyabb volt a megszokottnál: a sárga nemesfém 1.810 dollárról induló unciánkénti árjegyzése a tavalyi év során a megszokott árfolyam-kilengéseknél jóval szélesebb tartományban, 1.610 és 2.070 dollár között ingadozott.
A tavalyi év elején 17.500-18.000 Ft-ért kereskedték a befektetési aranyrudak grammját a magyar aranykereskedő cégek, ami az orosz-ukrán háború kitörését követően napok alatt elérte a 27.500 Ft-os grammonkénti árat is. A dollárban mért aranyárfolyam emelkedésre rásegített a forint drasztikus gyengülése is.
Globálisan megfigyelhető volt, hogy az Európa közepén zajló háború és a FED kamatemelései hatására menedékeszközzé váló, évtizedes csúcsokra erősödő dollár a helyi devizákban (mint például a magyar forint, a lengyel zlotyi, vagy akár a török líra) mért aranyárfolyamat csúcsdöntő magasságokba lökte, amit csak tovább tetézett a fizikai arany készletek kimerülése.
Táblázat az arany főbb devizákban mért árának ingadozásáról 2022 első félévében Az arany árfolyam változása külnböző devizákban 2022 első félévében – jól látszik, hogy nem csak forintban ugrott nagyokat az árfolyam. Az orosz-ukrán háború kitörését követően extrém volatilissé vált az arany árfolyama. Kép forrása: Word Gold Council, gold.org
A készlethiánnyal egyszerre fellépő befektetési arany iránti hatalmas kereslet miatt a tőzsdei arany árától korábban sosem látott mértékben szakadt el a fizikai arany árjegyzése, a befektetési aranyrudak és aranyérmék akár 10-20%-os prémiummal forogtak a „papír arany”-nak hívott tőzsdei arany kontraktusok és tőzsdén kereskedett arany ETF-ek árfolyama fölött.
Fordulat az aranypiacon A tavaly téli-tavaszi folyamatoknak épp ellenkezőjét tapasztalhatják most az arany árfolyammozgását figyelemmel követők: a 2022. szeptemberi 1.610 dollár/uncia minimumáról visszapattanó arany 1.960 USD/uncia árfolyamon tetőzött pár héttel ezelőtt, azóta a jelentős árfolyamemelkedéseket gyakran követő korrekció indult meg, és dollárban nézve ismét a tavalyi nyitó ár környékén vehetünk 1 uncia aranyat.
Az időközben lezajló MNB-s kamatemelések, bezuhanó energiaáraknak és – egyelőre úgy tűnik – a magyar fél szempontjából inkább kedvezően alakuló EU-s tárgyalások hatására a forint is rákapcsolt, és tavaly októberi mélypontjáról 20%-kal erősödött, 450 Ft-ról a jelenlegi 355 Ft környéki szintre.
Ez a forintban mért aranyárfolyam jelentős, tavalyi csúcsához képest 28-30%-os korrekcióját hozta magával – az arany grammonkénti ára jelenleg 20.000 és 21.000 Ft között mozog.
Pánik vásárlás helyett megfontolt csipegetés
Érdemes kihasználni, hogy ismét bőven van készletről elérhető fizikai arany, és javultak az árak – főleg azoknak akik régebb óta fontolgatják az aranyvásárlást, de az elszálló árak láttán inkább a kivárásra szavaztak. Azoknak, akiknek már a bankszámlán vagy készpénzben parkol a befektetni való tőkéje, a jelenlegi helyzetben két-három lépésben érdemes a portfóliója 10-20%-áig aranyat vásárolni, a megtakarítást most kezdők figyelmébe pedig a rendszeres online aranymegtakarítást ajánljuk, amit már akár havi 10-20 ezer forinttal is érdemes elkezdeni.
|