Az interjút Horányi Ágnes készítette a VNTV stúdiójában 2023. április 27.-én Juhász Gergellyel a Conclude Zrt. vezérigazgatójával és a Goldtresor alapítójával
•hullámzó infláció? Vége az első hullámnak.
•hogyan lehet 50%-ot veszíteni a tuti biztos államkötvényen?
•csődbemenő USA bankok
•mit lehet kezdeni a széfekben megromlott svájci frankkal?
•felvehetjük az optimista sapkánkat? Befagyhat a konfliktus Ukrajnában,
erősödhet az euró és az európai tőzsdék?
•merre tovább EUR/HUF 365 vagy 400?
•az arany esete a füles csészével, avagy irány a 2800 usd/uncia?
•Goldtresor hozamok az elmúlt 4 évben
•miért nem függetlenek a jegybankárok?
•miért nem megoldás a CBDC a pénzügyi rendszer problémáira?
Ki ment meg az informatika béklyójától? Elveszíthetjük a (pénzügyi) szabadságunkat.
•kriptós szabadságharcosok vs. régi pénzügyi rendszer
•a fizikai arany függetleníthet minket a rendszerszintű kockázattól
Volt idő, amikor az 1 font névértékű aranyérme elődje használhatatlanul sokat ért.
A 2022-ben vert Memorial Sovereign aranyérme
Képre kattintással nagyítható.
A 7,32 gramm színarany tartalmú Memorial Sovereign az első aranyérme, amit III. Károly képmásával hoztak forgalomba. A 22 karátos tisztaságú (91,67% színarany tartalmú) aranyérmét a Royal Mint (Brit Királyi Pénzverde) II. Erzsébet temetésével egy időben verte, és a szokásos dizájntól annyiban tér el, hogy a sárkány felett győzedelmeskedő Szent György jelenet helyett az Egyesült Királyság Királyának Címerpajzsa látható az érme hátoldalán, a pajzsot tartó koronás oroszlánnal és unikornissal.
Elképesztő, amit a török jegybank művel az aranytartalékával - napi 1 - 1,5 tonna aranyat adnak el, hogy csökkentsék a külkereskedelmi hiányt.
83 tonnás rekordot ért el a fizikai arany törökországi importja 2023. januárjában, ami a 2022-es robusztus 379 tonnás éves beáramláshoz viszonyítva is kiugróan magas érték. Idén februárban az előzetes adatok alapján mintegy további 60 tonna aranyat importálhattak a hatalmas külkereskedelmi deficittel küzdő Törökországba.
A török külkereskedelmi mérleg egyensúlyát tavaly legjobban az arany- és az energiahordozók importja borította meg, ezért múlt héten - felsőbb utasításra - az éves aranybehozatal több, mint kétharmadát bonyolító Isztambuli Tőzsde felfüggesztette az aranyimport megbízások befogadását. A török aranypiac legnagyobb beszállítója maga a tőzsde, ugyanis az Isztambuli Tőzsdén kereskedett, legalább 99,5% tisztaságú, szabványosított „jegybanki aranyrudak” mentesek a behozatali vám és az ÁFA alól.
Aktuális villámakciónkban a Münze Österreich (Osztrák Pénzverde) által vert 1 unciás Bécsi Filharmonikusok befektetési aranyérmét és a Valcambi által gyártott, 1 grammonként tördelhető 50x1 grammos aranytáblát kínáljuk kedvező áron, amíg a készlet tart!
Használja ki akciónkat és csapjon le a kedvezményes árú befektetési arany termékekre, amíg a készlet tart!
Fektessen ezüstbe különbözeti ÁFÁ-s ezüstérmék vásárlásával és spóroljon akár 20%-ot! Befektetési ezüst érmék különbözeti áfával a Conclude kínálatában. A csökkentett áfa-tartalomnak köszönhetően Magyarországon is versenyképessé vált a fizikai ezüstbefektetés a magánbefektetők számára!
Több ezüstöt vehet ugyanannyi pénzből, miközben százezreket spórol!
A különbözeti ÁFÁ-s befektetési ezüstérmékre kirótt adó alapja a Conclude beszerzési és eladási ára közötti különbözet (árrés), ami jelentősen alacsonyabb ÁFA-terhet jelent a vásárló számára a nettó ezüst árra számolt teljes ÁFÁ-nál. Ezért ezt az ÁFA fizetési módot árrés adózásnak is szokták nevezni. Az árjegyzésünkben látható árak bruttó árak, amire semmilyen egyéb költség vagy adó nem kerül felszámításra. A kisebb ÁFA miatt a különbözeti ÁFÁ-s ezüstérméknek az ezüstrudaknál is kedvezőbb az ára.
Így Ön több ezüstöt tud vásárolni – ugyanannyi pénzért!
Egyszerre csökken az arany dollárban mért árfolyama és erősödik a forint a dollárral szemben. A ritka jelenség miatt „duplán” korrigáló arany árfolyam egyre vonzóbbá teheti az aranyvásárlást a magyar befektetők számára.
Háború, devizapiaci pánik, elszálló árak
2022-ben az aranypiac is változékonyabb volt a megszokottnál: a sárga nemesfém 1.810 dollárról induló unciánkénti árjegyzése a tavalyi év során a megszokott árfolyam-kilengéseknél jóval szélesebb tartományban, 1.610 és 2.070 dollár között ingadozott.
2022. november 24.-én Jakab István három részes riportot készített Juhász Gergellyel. A riportok sorozatban kerülnek majd adásba a VNTV Youtube csatornáján.
A Dél-Szibériától a Kárpát-Medencén át egészen a Fekete-Erdőig hosszú évszázadok leforgása alatt elterjeszkedő egykori Szkíta Birodalom területén fellelt több ezer éves aranykincsekből kitűnik, hogy az arany misztikuma mennyire átjárta a szkíta törzsek művészetét. Hasonlóan szemet gyönyörködtető a Münze Österreich vadonatúj, limitált szériás fél unciás aranyérméje, amely a szkíta állatábrázolásokat mutatja be:
A legnemesebb szkíták ruhadarabjai és használati tárgyai díszítésére mai szemmel nézve is csodálatos remekműveket alkottak - akár színaranyból is. A szkíták gazdag kultúrájának életszemlélete és természetközelisége főleg az állatábrázolásaikon keresztül érhető tetten, melyek előtt az Osztrák Pénzverde "Magie des Goldes" aranyérme sorozatának negyedik darabjával, a Szkíták Aranya aranyérmével kíván tisztelegni.
A mindössze 20.000 példányban vert, dukát finomságú (98,6% tisztaságú, 15,55 gramm színarany tartalmú) fél unciás Szkíták Aranya aranyérme értékes és ritka ajándék a nomád törzsek történelme iránt rajongók számára. Rendelje meg most ezt a gyönyörű és rendkívül korlátozott darabszámban kibocsátott aranyérmét akár személyes átvétellel vagy biztosított házhoz szállítással webáruházunkból!
Globálisan 95 tonna (5 milliárd dollár) arany áramlott ki a tőzsdén kereskedett arany befektetési alapokból (arany ETF-ek) szeptemberben - a World Gold Council elemzése szerint ez a legnagyobb mértékű havi kiáramlás volt a 2021. márciusában látott 107 tonnás állománycsökkenés óta.
Az arany ETF-ekben tartott arany mennyisége immár ötödik hónapja folyamatosan csökken. A sárga nemesfém piaci kondíciói nehéznek bizonyultak szeptemberben is, főként az erős dollár és a héja üzemmódba váltott FED kamatemelései köszönhetően. (kattintással nagyítható) Forrás: Bloomberg, Company Filings, ICE Benchmark Administration, World Gold Council.
Az arany ára szeptemberben 2,6%-kal csökkent a dollárral szemben, 1.615 dollár/unciánkénti árszintre is leszúrva. Az arany a múlt hónapot némi erősödéssel 1.671 dollár/unciánkénti árfolyamon zárta, jelenleg 1.670 – 1.710 dollár/uncia közötti árfolyamsávban mozog.
Az aranybefektetés évi 9,3% átlagos hozamot hozott euróban nézve az elmúlt 15 évben.
Az arany hozama különböző devizákban 2007 óta, pirossal kiemelve az euróban mért hozam (kattintással nagyítható).
A fenti táblázatból jól látszik, hogy a rendszeres befektetéssel kivédhetők a nagyobb árfolyam-ingadozások, amire a legmegfelelőbb eszköz a 100%-ban fizikai nemesfémekkel fedezett Goldtresor online nemesfémszámla.
Az arany a jelenlegi szituációban alulértékeltnek tekinthető még dollárban kifejezve is.
Ha megnézzük a dollár/arany hosszútávú és inflációval kiigazított grafikonját, akkor a hivatalos inflációval számolva (ami jelentősen elmarad a valóstól) 2600 dollár/uncia csúcsot láthatunk 1980 elején.
A grafikon végén (2011-2022) kis képzelőerővel már kezd kirajzolódni egy un. "füles csésze" alakzat, ami általában egy nagyon agresszív árfolyam emelkedésnek szokott az előjele lenni. Igaz, hogy a füles csésze létrejöttéhez még szükséges volna, hogy a FED a jelenlegi szigorú monetáris politikáján változtasson.
Az arany uncia/dollár árfolyam grafikonja inflációval korrigálva 1970-2022
A jelenlegi kaotikus világgazdasági helyzetben érdemes végiggondolni a szcenáriókat amik a következő egy évben az arany árfolyam jelentős elmozdulását eredményezhetik. Ezenkívül készítettünk egy árfolyam mátrix táblát a különböző szcenáriókra (lsd. a mellékelt ábrát).
A sok lehetséges forgatókönyvből jelenleg a következő tűnik a legvalószínűbbnek:
A FED-nek (ideiglenesen) sikerül megállítania az infláció növekedését a kamatemelésekkel.
Ebben az esetben a dollár valószínűleg további jelentős erőre tehet szert, akár 1/1 árfolyam alá az euróval szemben, sőt 0,95 szintig vagy ez alá. Igaz, hogy ez az arany dollárban kifejezett árfolyamára lefelé ható erőként hat, így az arany lehet hogy kissé lejjebb kerül a dollárral szemben, de inkább az a valószínű, hogy a bizonytalanságok (és a továbbra is negatív reálkamatok) miatt az arany jól tartja magát a dollárhoz képest, sőt akár emelkedni is képes kb. 2200 dollárig.
Ezt követően, amennyiben nemcsak technikai, hanem valós recesszió következik be, a készletek nőnek és defláció ill. emelkedő munkanélküliség fenyeget, ez az arany dollárban kifejezett árfolyamára lefelé ható erőként hatna. Amennyiben azonban a komoly recesszióra ill. deflációs fenyegetésre a FED ismét monetáris lazítással válaszol, ez alááshatná a FED és a dollár hitelességét (a piac úgy érezné hogy fogytán a FED eszközei). Ebben az esetben az arany a dollárral szemben jelentős lépcső ugrásra lenne képes, akár 2900 dollárig is.
A forint árfolyamában igen nagyok a kockázati tényezők. Amennyiben a régóta várt EU-s pénzek nem érkeznek meg, akár jelentős spekulatív támadás is érheti a forintot, ami ma még alig elképzelhető árfolyamokat eredményezne.
A fenti forgatókönyv szerint először a mátrixban balról jobbra haladnánk (dollár erősödés), majd kisebb megtorpanás után fentről lefelé (aranyerősödés).
Természetesen a fentinél sokkal optimistább forgatókönyv is létezik: még
a tél beállta előtt véget vetnek az orosz-ukrán háborúnak, megszüntetik a
kölcsönös szankciókat, az olaj és a gáz ára normalizálódik, megkapjuk az
elmaradt EU-s pénzeket, nem következik be igazi és hosszantartó részvénypiaci
összeomlás stb. stb., de sajnos úgy tűnik, hogy jelenleg nem ezen forgatókönyv szerint haladunk.
Az ESG-irányelvek előtérbe kerülésével jelentős hangsúlyt kapott az arany társadalmilag és környezetileg felelős bányászata, újrahasznosítása és forgalmazása az elmúlt években.
Hogyan reagálnak az aranypiac legfontosabb szervezetei az új befektetői elvárásokra? Tudja meg Juhász Kristóf, a Conclude Zrt. cégvezetőjének a privátbankár.hu-n olvashatóírásából.
Nagy port kavart Jack Dorsey minapi tweetje, mely szerint a
hiperinfláció (kísértete) már közöttünk van.
Jack Dorsey tweetje a hiperinflációról
Ahogy mondani szokták az online médiában, a tweet „nagyot ment”. Rengeteg ember felesleges riogatással vádolta Dorsey-t, volt olyan közgazdász aki kioktatta, hogy tudja-e, hogy pontosan mi is a hiperinfláció definíciója, hisz hol vagyunk a havi 50%-os áremelkedési ütemtől?
Mindenesetre a Twitter vezérének véleményét érdemes komolyan venni, ugyanis Ő a Square alkalmazás fő tulajdonosa is egyben, mely az USA-ban az egyik legnagyobb fizetési applikáció, több, mint 30 millió felhasználóval és számtalan funkcióval ill. közel 120 Mrd dolláros cégértékkel. A cég több, mint 100 ezer kereskedő fizetési adataira „lát rá”, akikkel online össze van kötve.
Nagyon valószínű, hogy Dorsey az amerikai statisztikai hivatalnál sokkal pontosabb adathalmazon ül, és valós időben, profilozva, szegmentálva látja a felhasználóinak fogyasztói kosarát és az elfogyasztott javak áremelkedési ütemét, és következtetését ez alapján vonta le.
Anthony Pompliano a híres kripto blogger megkérdezte a Square volt ügyvezetőjét, hogy lehet-e a Square-nek inflációs kosár számítási adatbányászati módszere, amire a válasz egyértelmű igen volt.
Mark Mobius veterán befektető szerint a befektetőknek legalább 10% fizikai aranyat érdemes tartani portfóliójukban a gazdaságélénkítő intézkedések hatására leértékelődő valuták miatt, írja a Portfolio.hu.
A világszerte elfogadott befektetési aranyrudak és népszerű aranyérmék vásárlása az egyik legjobb formája a fizikai arany befektetésnek.
Ráadásul az időzítés is ideális a sárga nemesfém megvételére:2020 augusztusában a koronavírus miatti félelmek hatására az arany 2.075 dollár/unciás történelmi csúcsra emelkedett, amihez képest a mostani 1.800-1.820 dollár/uncia közötti árfolyam jó belépési pontnak számít.
A jelenlegi piaci helyzet tankönyvi példa is lehetne az arany és a részvénypiac negatív korrelációjára: a részvénypiacok új csúcsokat döngetnek, miközben az arany árfolyama egy korrekciót követően óvatos emelkedésbe kezdett az utóbbi hetekben.
5 éves csúcson az S&P500 - arany arány
Utoljára a 2000-es évek eleji dotcom-lufi alatt volt nagyobb S&P 500 felülértékeltsége az aranyhoz képest - a részvényeken profitot realizálóknak érdemes lehet most nemesfémekbe átsúlyozni.
Magyar befektetőként a relatíve erős forintot is érdemes kihasználni, hiszen az arany tartása a hazai fizetőeszköz dollárral és euróval szembeni értékvesztése ellen is védi a vagyont.
Az aranybefektetésnél fontos, hogy ne várjuk meg a pánikot a vásárlással , mert nem csak az arany árfolyama, de a kereskedési költségei is elszállhatnak - különösen a befektetési arany rudak és érmék esetében.
Az arany mellett az ezüst és különösen a platina is kedvező árfolyamon mozog, így a sárga nemesfém mellett néhány százaléknyit ezekből is érdemes vásárolni a portfólióba.
A legnépszerűbb befektetési arany, ezüst és platina érméket és rudakat megtekintheti a Conclude webáruházában az alábbi linkre kattinva.
Az MNB Facebook oldalán osztotta meg az aranytartalék részét képező 400 unciás aranytömbökről készült panoráma fotókat.
Aranyrudak leltárba vétele az MNB értéktárában. A leltározott aranytömbök acélládákban kerülnek a polcokra.
Argentínától Kanadáig, Svájctól egészen a Távol-keletig számos ország akkreditált aranyöntödéjének cégérével találkozhatunk az aranytartalék fedezetét képező aranytömbök felszínén.
Az arany megbízhatóságát, stabilitását és elnyűhetetlenségét mutatja, hogy 85 éves, 1936-ban New Yorkban öntött tömböket is láthatunk a páncélteremben.
10.000 euróban korlátozhatják a készpénzes fizetéseket szerte az Európai Unióban az Európai Bizottság keddi javaslatcsomagja alapján - adta hírül a Portfolio.
A Bizottság javaslata egy pénzmosás elleni szuperhatóság felállítását is kilátásba helyezi, ami egy integrált rendszeren keresztül figyelné a pénzmozgásokat az EU-ban.
A korábbi 31,5 tonna háromszorosára, 94,5 tonnára nőtt márciusban a magyar aranytartalék, tette közzé az MNB. Az arany devizatartalékokon belüli aránya 4,4%-ról 13% körülre emelkedett.
A magyar aranytartalékot képző aranyrudak érkeznek az MNB értéktárába 2018. márciusában.
Az aranyvásárlással Magyarország az aranytartalék mérete szerinti rangsorban a világ országai közül az 56. helyről a 36. helyre ugrott elő.
Az egy főre jutó aranytartalék hozzávetőlegesen 9,64 gramm/fő-re nőtt a korábbi 3,2 gramm/fő körüli mennyiségről. Kelet-Közép-Európában ezzel Magyarországon a legmagasabb az 1 főre jutó aranytartalék mennyisége.
Megjelent az arany történetét bemutató négy részes cikksorozatunk második része a HGV.hu-n, amelyet ide kattintva olvashat el.
Ez a rész a bankok megalakulását, az első fedezetlen pénzek kibocsátását és a közép- és kora újkorban rendkívül fontos arany-ezüst átváltási arány jelentős változásait dolgozza fel.
A HVG-n megjelent korábbi írásainkat ide kattinva olvashatja.
Fektessen fizikai
platinába kedvező áron, biztonságosan, gyorsan és egyszerűen. Szolgáltatásaink a befektetési értéktől függetlenül elérhetővé teszik az ÁFA-mentes fizikai platina befektetést és a biztonságos tárolást.
Platina rúd öntése a Krastvetmet finomítóban. Forrás: Krastvetmet
Vásároljon befektetési
platina érméket, platina rudakat készletről,vagy vámszabad területen tárolt ÁFA-mentes Good Delivery platina tömböket. Fizethet HUF, EUR, USD és
CHF devizákban.
Ha online megoldást
keres, regisztráljon a Goldtresor Prémium nemesfémszámlánkra, ahol éjjel-nappal
kereskedhet fizikai platinával, tetszőleges mennyiségben.
Megjelent a Conclude Zrt. az arany, mint pénz történetét felölelő négy részes sorozatának első része a HVG.hu-n. Cikkünkből megtudhatja, miért és hogyan vált az arany pénzzé, és az első hiperinflációs sztorikból is merítünk néhány példát, amely többek között a Római Birodalom bukásához is vezetett.
Olvassa el cikksorozatunk első részét a HVG-n ide kattintva.
A bitcoin mellett az ether a legígéretesebb a kriptodevizák piacán, a nemesfémek pedig a digitális pénzek világában is megmaradnak végső menekülőeszköznek - nyilatkozta Portfolio.hu-nak Juhász Gergely, a kriptodevizákba fektető Cointresor Zrt. és a nemesfémkereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. és a Goldtresor alapítója.
Miközben a bitcoin árfolyamát napról-napra új csúcsra hajtják, az Ethereum hálózat fejlesztésével fokozatosan közelebb kerül az értékek internetének megteremtése. Ha a projekt sikeresen zárul, létrejöhet egy olyan kriptodeviza, ami egyszerre bír az arany, a kötvények és az értékpapírok tulajdonságaival.
Olvassa el az interjút ide kattintva és ismerje meg a legfontosabb trendeket a kriptodevizák piacán.
Teljes szemléletváltást hozhat az amerikai vállalatok
pénztartalék menedzselésében a Tesla 2 nappal ezelőtti bejelentése, és óriási pénzek áramolhatnak be a kriptodevizák mellett aranyba és más nemesfémekbe.
A Tesla befektetési döntésének világos üzenete van: „ az egyre inkább elértéktelenedő dollárban tartani a pénzünket egy vesztő stratégia”.
A Tesla példáján felbátorodva akár több százmilliárd dollárnyi vállalati pénz mozdulhat meg, amelyek egyelőre banki számlákon vagy államkötvényekben állnak. A nem inflálható eszközökbe, aranyba és bitcoinba történő pénzáramlás fel fog gyorsulni a Covid lecsendesülésével és az infláció felpörgésével párhuzamosan.
A koronavírus járvány lecsengése után a várhatóan berobbanó az infláció és az alacsony kamatok miatt elértéktelenedő megtakarítások lesznek a fő gazdasági sztori. Különösen veszélyeztetettek a magyar háztartások, akik idestova 5.500 milliárd forintot hagynak készpénzben heverni, és évi akár 5%-ot is veszítenek a vásárlóerejükből, az elmaradt hasznukról nem is beszélve.
Azonban még mindig nem késő aranyba fektetni azoknak, akik hosszú távon is értékálló, normális reálhozamot kínáló befektetést keresnek, elviselhető kockázat mellett.
A Portfolio.hu Öngondoskodás 2020 online konferenciáján tartott előadásunkból kiderül, hogy mi az arany szerepe egy kiegyensúlyozott befektetői portfólióban és miért tartják az infláció ellenszerének.
Nézze meg videónkat a fenti képre kattintva, és kezdje el az aranybefektetést felkészülten!
Büszkén jelentjük be, hogy Magyarországon elsőként a Conclude Zrt. kezd a zöld arany forgalmazásába.
Mi is az a zöld arany?
A svájci Valcambi nemesfémfinomító ismerte fel azt az ügyféligényt, hogy a befektetési arany területén is megjelent az un. "impact investment", azaz felnőtt egy olyan befektetői generáció, aki hajlandó akár felárat is fizetni azért, hogy bizonyos lehessen afelől, hogy befektetésével a lehető legkevésbé károsítja a környezetet ill. hozzájárul társadalmilag hasznos célok szolgálatához.
Az írás részletesen foglalkozik a pro és kontra érvekkel. Egy biztos, hogy a platina rekord alul értékeltségben van például az arannyal szemben is.
Merészebbeknek és türelmeseknek ajánlható tipp: A Goldtresor prémium csomagjában elérhető a fizikai platina adás-vétel. Mivel a vámszabadterületen lévő platina rudak után nem kell áfát fizetni, így jelenleg ez a legkedvezőbb fizikai platina befektetési lehetőség.
Milyen érvek szólnak
amellett, hogy fizikai aranyat tegyünk a portfóliónkba? Miért éri meg aranyba fektetni 2.000 dollár/uncia árnál?
Valóban elmehet akár 8-10.000 dollárig is az arany ára? Minek kellene ehhez történnie a világgazdaságban?
A fenti témában tart
előadást 2020.09.07-én 16 óra 55 perctől Juhász Gergely, a Conclude Zrt.
vezérigazgatója a Portfolio.hu gazdasági hírportál Private Investor Day
konferenciáján.
„Átmenetileg és nem túlzott mértékben” megengedi magának az inflációs cél túllépését
a FED - mondta Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő FED
elnöke a Jackson Hole-i konferencián
tartott beszédében. Hosszú távon ez a döntés az arany és az ezüst árának
további jelentős növekedését vetíti előre.
A Portfolio.hu cikke szerint is forradalmi lépés
új gyakorlat bevezetését jelenti: az amerikai jegybank a saját
inflációs célját meghaladó mértékű pénzromlás esetén sem fog feltétlenül
kamatot emelni.
Új csúcsra tört az arany dollárban mért árfolyama a mai kereskedési napon, akár 1.943 dollárt is kellett fizetni unciánként a sárga nemesfémért. Szerintünk azonban még mindig nem késő aranyba és ezüstbe fektetni, főként azoknak, akik ezt nem tették meg alacsonyabb árszinten.
Bár az elmúlt években jelentősen emelkedett az arany és az ezüst árfolyama, mi továbbra is azon a véleményen vagyunk, hogy érdemes a hosszú távú portfóliónk 20-25%-át aranyba, és 5-8%-át ezüstbe fektetnünk.
Ne várjunk a döntés meghozatalával egy újabb, a márciusihoz hasonló piaci pánik kitöréséig, mert azzal szinte biztosan rosszabbul járunk, mintha folyamatosan vásárolnánk a nemesfémeket.
Olvassa el blogbejegyzésünket arról, hogy miért gondoljuk így ide kattintva.
Válasszon aktuális ajánlatunkból és vásároljon befektetési aranyrudakat és aranyérméket kedvező áron a Conclude webáruházából.
American Eagle befektetési aranyérme 1 uncia .9167 - vegyes évjárat
ELFOGYOTT, újra normál áron rendelhető!
*a cikk közzétételekor aktuális árak alapján
Az amerikai United States Mint 1986 óta veri és forgalmazza az American Eagle (magyarul Amerikai Sas) aranyérméket. Az 1 uncia (31,103 gramm) színarany mellé néhány grammnyi ezüstöt és vörös rezet ötvöznek, így az érme ellenállóbb a karcokkal és egyéb felületi sérülésekkel szemben. A kizárólag amerikai bányákból felszínre hozott aranyból vert érmék világszerte keresettek; és az utóbbi időben többször is teljesen kifogytak belőle a készletek.
BÁV Hunyadi Mátyás király befektetési aranylapka 100 gramm .999
ELFOGYOTT
A 2000-es évek eleji hazai aranypiacon jóformán egyeduralkodó BÁV művészi igényességgel kidolgozott aranylapkái, rúdjai ma már ritkaságszámba mennek a nagyarányú újrahasznosítás miatt. A Conclude webáruházából most eredeti certifikáttal és díszdobozzal együtt, rendkívül kedvező áron rendelheti meg a Hunyadi Mátyást ábrázoló 100 grammos befektetési aranyrudat.
Az arany árak közel 6 százalékos növekedése mellett a londoni
tőzsdén kívüli piac volumene 4320 milliárd dollárt ért el, ami 44 százalékkal
magasabb érték az előző negyedévinél.
2020 első negyedévének végén a sárga nemesfém ára a világ
legnagyobb piacán, Londonban 5,8 százalékkal volt magasabb, 1608,95 dollár,
mint január 1-jén (2020.04.20.-án 1680 dollár/uncia az árfolyam: a szerk.). Ugyanezen idő alatt a vezető tőzsdeindexek nagyot zuhantak,
az S&P 500-as értéke ötödével, a FTSE-100 és a DAX több mint negyedével,
míg a Hang Seng 17 százalékot meghaladóan esett.
Az alábbiakban első kézből szeretném Önöket tájékoztatni az
aranypiacon a közelmúltban bekövetkezett eseményekről.
Már múlt hét pénteken is jelezték, hogy a határzárások miatt,
bizonyos desztinációkban nem lehetséges az áruszállítás az Európai Unió
területén belül, így törölni kellett néhány korábbi beszerzési megrendelést is, ami nem szokványos az aranypiacon. Bár a Conclude részére ez nem jelentett veszteséget - hiszen időközben az arany
tőzsdei árfolyama esésnek indult (erről még később) - de ez olyan fokú zavart
jelzett a rendszerben, amit 2008 óta nem tapasztaltunk.
2020.03.16.-án teljesen befagyott a piac: gyakorlatilag
minden beszerzési forrás azt jelezte, hogy átmenetileg nem ad el aranyat,
hiszen nem kiszámítható, hogy esetleg visszafordítják a határról a
páncélautókat vagy sem. Amíg a helyzet nem tisztázódik, fizikai aranyat
vásárolni csak trezoron belül lesz lehetséges, azaz kiszállítás nélkül, azt is
csak úgy, hogyha épp van olyan szereplő, aki szeretne eladni.
Így előállt az a rendkívüli helyzet, hogy noha az arany
tőzsdei ára esik, kiszállításos fizikai aranyat mégsem lehet vásárolni. Mivel
egyik aranykereskedő sem szeretne „shortra futni”, azaz több aranyat eladni a
készletéből, mint amennyit meg tud vásárolni a piacon, így minden kereskedő
lezárta az értékesítését. Sok kereskedő amúgy is bezárt, hiszen „home office”-ból
nem lehet fizikai aranyat átadni, ezért a közeljövőben legfeljebb az online
aranykereskedelmi rendszerek fognak tudni üzemelni.
Milyen válaszreakciókat adtunk és mit tervezünk tenni a
közeljövőben?
Az nyilvánvaló, hogy a fizikai arany személyes
átadás-átvétele a vírusjárvány lecsengéséig ellehetetlenül. Minden fizikai aranybolt
bezárt. Mi sem fogadunk 2020.03.16. délutántól ügyfeleket személyesen, azonban
mindent megteszünk annak érdekében, hogy távértékesítésben kiszolgáljuk az
ügyfeleink befektetési arany vásárlási igényeit.
Hogyan lehetséges aranyat
vásárolni egy „érintésmentes” piacon?
Belátható ideig, csakis olyan aranyvásárlás lesz lehetséges,
amikor is az ügyfél által megvásárolt arany legalább átmenetileg, azaz a
járvány elmúltáig letétbe kerül. Erre a Conclude-nak közel 10 éve van
megoldása. A jelen helyzetben az un. offline
letéti konstrukciót és a Goldtresor
online nemesfémkereskedelmi rendszert fogjuk tudni kínálni, mint megoldást.
Noha mai nap átmenetileg a letétbe vételi megbízásos (azaz
kiszállítás nélküli) aranyvásárlásokat sem tudtuk kiszolgálni, és emiatt a
Goldtresor rendszert egy 5 órás időintervallumra le kellett állítanunk, de reméljük
hamarosan a piacnak legalább ez a része újra indul a mai sokk után.
Az offline letéti szolgáltatást a most következő
időszakban csak az 1000 gramm arany felett befektetőknek tudjuk majd kínálni, a
többi ügyfél részére pedig a Goldtresor fog rendelkezésre állni.
Kívánva minden Kedves Ügyfelünknek a legjobbakat ezekben a
nehéz időkben,
Másodszor fordul elő az elmúlt 100 évben, hogy olyan szélsőséges értéket vesz felé az ezüst-arany aránya mint a napokban. A múlt pénteki nemesfém vérfürdő jóval lejjebb küldte az ezüst árát, mint az aranyét, így 1991 óta először elértük a 96 uncia ezüst 1 uncia arany hányadost. Korábban erre a II. világháború idején volt még példa az elmúlt 100 évben.
Good Delivery ezüsttömb. Gyártó Kazzinc, Orosz Föderáció . Forgalmazza: Conclude Zrt.
Az alábbi grafikon egy több, mint 100 éves keresztárfolyam grafikon, az ezüst aranyhoz képesti átváltási arányát mutatja. Látható, hogy csak 1991-ben és 1941-ben volt olyan alacsonyan az ezüst árfolyama az aranyhoz képest, mint most. Ha még távolabb tekintünk vissza a történelemben, akkor azt tapasztaljuk, hogy sokkal erősebb volt az ezüst mint most. A Római Birodalomban 12 egység ezüst ért 1 egység aranyat, míg az USA az 1795-ös pénzverési törvényben 15:1 -es arányt írt elő. Ez már elég közel van az ezüstnek a földkéregben való átlagos előfordulásához az aranyhoz képest, ami 17:1.
1940-41, 1991, 2020. Az ezüst szélsőséges alulértékeltségének évei
Ha Ön hisz abban, hogy visszatérhet az ezüst, fektessen fizikai ezüstbe a Conclude webáruházában, vagy pedig ha tároltatni is szeretne, regisztráljon a Goldtresor Bónusz számlacsomagjára, ahol áfa mentes, vámszabadterületen tárolt ezüstbe fektethet magánszemélyként is.
2020 úgy indult a bitcoin számára, hogy egyre többen kezdtek egyetérteni abban, hogy a bitcoin mint „digitális arany” alkalmas a menekülő eszköz szerepre, hiszen rendre emelkedéssel reagált a kockázatot hordozó eseményekre (pl. iráni konfliktus kiéleződése).
Azonban, ahogy a világ nagy tőzsdéin a koronavírus gazdaságlassító hatása miatt valóban borúsra fordult a hangulat, kiderült, hogy a bitcoin iránti bizalom még korántsem éri el az aranyét, így a bitcoin a 10.400 dolláros idei csúcsáról hamar 17%-ot zuhanva jelenleg 8800 dolláron tartózkodik.
Hamarosan ilyen egyszerű lesz a kriptós utalás?
A mostanában minden hírt uraló koronavírus ügy megoldódásával volna lehetőség egy újabb nagyobb emelkedésre. Annál is inkább, mert a bitcoin kínálata az un. feleződés miatt májustól csökkenni fog blokkonként 6,25 bitcoinra, a jelenlegi 12,5 bitcoinról. A bányászok hatékonyság növeléssel készülnek a felezésre. Érdekes hír hogy Texasban közel 50 millió dolláros beruházással épít bányász farmot a sikeres kockázati tőke befektető Peter Thiel (PayPal) nevével fémjelzett Layer1 Technologies, akinek a remélhető profiton túl az is deklarált célja, hogy a kínaiak bitcoin bányászati hegemóniáját megtörje.
Úgy tűnik, hogy a magyar befektetők fájdalomküszöbe ma reggel érkezett el oda, hogy árfolyamtól függetlenül szeretnék aranyba menekíteni a pénzüket.
Az utolsó csepp a pohárban minden bizonnyal az Észak-Olaszországban bevezetett vírus karantén volt. Úgy érezzük, hogy a korábban is ismert információk: háborús veszély Iránban, közelgő adósságválság, forintgyengülés, stb.-hez hozzáadódott a közvetlen közelünkben, akár minket is érintő vírusveszély és a világgazdaság jelentős lelassulása miatti félelem.
A Conclude székhelyén a Brexit bejelentése óta nem tapasztalt arany vásárlás kezdődött ma reggel. Az ügyfelek elsősorban készpénzért vagy azonnali átutalást követő áruátvétellel szeretnének hozzájutni a befektetési aranylapkákhoz, aranyrudakhoz. A Goldtresor nemesfémkereskedelmi rendszeraktivitása is a szokásosnak legalább a háromszorosa.
Az arany világpiaci ára a múlt héten kiküldött hírlevelünkhöz képest 4-5%-kal emelkedett.
Valósággal felrobbantotta a ródium árát az autógyártók hirtelen megnőtt kereslete a platina csoportba tartozó nemesfém iránt. Az árfolyam két év alatt megtízszereződött. Kérdés, hogy meddig tartanak ki az áremelkedést okozó piaci felhajtóerők.
Ródium kereslet-kínálat 2019.-ben
Az autókatalizátor gyártók keltette ródium kereslet kicsivel több, mint 1 millió unciát ért el 2019.-ben, mely 14,3%-os bővülés az előző évi 877 ezer unciához képest. A ródium a platinával és a palládiummal szemben sokkal kevésbé helyettesíthető fém, és nélkülözhetetlen a robbanómotoros autók kipufogógázának a mérgező nitrogén oxidoktól való megtisztításában. A benzinüzemű autókba 2019-ben átlagosan 20%-kal több ródiumot használtak fel, mint egy évvel korábban. Ennek fő oka az Euro-6d-TEMP szabályozás életbe lépése és az, hogy a forgalomban mért emissziós tesztek (RDE=Real Drive Testing) kötelezővé tétele miatt nem lehetséges a ródium tartalom csökkentése, hiába emelkedik annak az ára.
Az autógyártók ródium éhsége Kínában és Európában nőtt leginkább 2019.-ben.
Az Alapblog.hu-n jelent meg egy érdekes írás, ami a szokásosnál egy kicsit "vegyészmérnökibb" szempontból mutatja be, hogy miért az arany (és az ezüst) töltötte be a pénz szerepét évezredeken át az emberiség történelmében.
A cikkben kifejtésre kerül, hogy a két nemesfém kémiai és fizikai tulajdonságai miatt nem is alakulhatott volna másképp a pénztörténelem, hiszen az akkor ismert elemek közül az arany és az ezüst volt az ami kellően ritka és a korabeli technológiával viszonylag könnyen megmunkálható fém volt.
A témát egy interaktív ábrával is bemutató eredeti cikket a Visual Capitalist-en olvashatják ide kattintva.
Az Alapblog.hu-n jelent meg egy elgondolkodtató interjú Robert Kaplannal, az Eurasiagroup stratégai igazgatójával, amit változatlanul osztunk meg az alábbiakban.
Noha se szeri, se száma a válságszituációknak, a krízisek sokasodnak és mélyülnek mindenhol, mégis erős tud maradni a világgazdaság. De – legalábbis az Eurasiagroup stratégai igazgatója, Robert Kaplan szerint – ez a jelenlegi helyzet inkább kegyelmi állapot, mintsem fenntartható folyamat. A nevezett think tank irányító stábja a történelemnek ezt a mostani fejezetét a „geopolitikai recesszió” kifejezéssel írja le. Ilyesfajta komplex és nem elsősorban gazdasági alapon magyarázható visszaesések roppant ritkák a történelemben, viszont sokkal hosszabbak, mint a „közönséges”, értsd, a gazdasági recessziós periódusok.
A piac mindig bele akar szeretni valamibe. Lehetnek ezek a befektetések technológiai részvények, mint 2000-2001-ben, vagy a kriptodevizák 2017-ben, előbb-utóbb lufi fog fújódni belőlük.
A környezetszennyezés és a klíma változás a jószándékú embereket arra sarkallja, hogy tegyenek valamit a környezetük érdekében. A pénzügyi befektetőket jó érzéssel töltené el, hogyha a pozitív hozam mellé még kedvező hatással is lennének a környezetre befektetésükkel. Ezeket a befektetéseket könnyebben el lehetne adni, azaz túlkeresletet kialakítani irántuk, ami aztán önbeteljesítő hatásként árfolyamemelkedésben csapódna le.
A svájci Alpok egyik legszebb gleccsere, az Aletsch is elolvadhat 2050-re
Az Economania című oldalon jelent meg a következő gondolatébresztő írás arról, hogy a kapitalizmus új korszaka köszöntött be. Az MNB-nél dolgozó szerző írásában azzal foglalkozik, hogy a globális technológiai cégek (pl. Google, Facebook) által felhalmozott adatmennyiség lehetővé teszi, hogy áruba bocsátsák az emberi természetről gyűjtött adatokat, sőt azon túl, mintegy megrendelésre, a szabadnak gondolt akaratunkat megváltoztassák és például egy fogyasztási vagy akár szavazati döntés kapcsán alapvetően befolyásoljanak minket.
A világ pénzügyi rendszere kétségkívül válságban van, reformra szorul. Új megoldásokat keresnek a világ pénzügyi vezetői, jegybankárai. Vajon sikerrel járhatnak-e? Az alábbi fontos és érdekes cikk, mely a napi.hu-n jelent meg ezt a kérdést járja körül.