2024. július 31. szerda, 08:10 |
A magas árak erős kereslettel párosultak a fizikai
arany piacán, de a nyugati aranybefektetők még Csipkerózsika álmát alusszák.
Összefoglaló az Arany Világtanács elemzéséről:
1. Mindenkori csúcson az arany átlagos árfolyama 2024 második negyedévében.
2. Szintén mindenkori rekordot ért el a jegybanki
aranykereslet és az aranybányák kitermelése is
3. Áremelkedésre spekulálnak az aranybányák, a
vagyonkezelők és a privátbanki befektetők
4. Még mindig Kína és India vásárolja fel a nyugatiak
által eladott befektetési aranyat
5. Hatalmasat esett az árérzékeny ékszerkereslet
6. Európa lakosságának egy része pénzszűkében lehet,
amit aranyeladással fedeznek
Összesített kereslet és arany árfolyam
Az arany átlagos árfolyama 2338,20 dollár/uncia szinten alakult a második negyedévben, ami 18%-kal magasabb az előző év azonos időszakához képest. Ezzel összhangban az 1.258 tonnát kitevő összesített aranykereslet is rekordot jelent.
|
Bővebben...
|
2024. július 01. hétfő, 11:00 |
Az észak-amerikai szakmai befektetők egyre nagyobb arányban fektetnek aranyba, de még van mit tanulniuk.
2018 óta 69%-ról 85%-ra a nőtt az aranyba is fektető amerikai vagyonkezelők aránya.
(kattintással nagyítható)
Tény, hogy látványos az emelkedés és a magas arányszám, a képet azonban árnyalja, hogy a vagyonkezelők még mindig csekély mennyiségű aranyat tartanak a portfóliójukban: negyedük a kezelt vagyon kevesebb mint 1%-át, míg 50%-uk 1% körüli mennyiséget tart sárga nemesfémben, és mindössze 24%-uk nyilatkozott úgy, hogy a kezelt eszközökön belül több mint 3%-nyi aranyat tart, miközben a jelen gazdasági és geopolitikai környezetben akár 15-20%-nyi arany tartása is indokolt lehet.
A WGC-nek válaszoló szakmai befektetők többsége az aranyat kiváló eszköznek tartja a portólió diverzifikálására és kockázatának csökkentésére, valamint inflációs fedezetként is.
(kattintással nagyítható)
Még a profi befektetők sem tudnak mindent az aranyról? |
Bővebben...
|
2024. június 26. szerda, 12:39 |
Nem árérzékenyek a jegybankárok, ha aranyvásárlásról van szó, hiszen pont a dollártól szabadulnának.
Hiába a történelmi csúcs és a 2.300 - 2.330 dollár/uncia között ingadozó aranyárfolyam, a számok alapján még évekig kitarthatnak a sárga nemesfém vásárlása mellett a világ jegybankjai–derül ki az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) jegybankok körében végzett felméréséből.
A jegybankárok 81%-a számít arra, hogy a globális aranytartalékok tovább nőnek a következő 12 hónapban
(kattintással nagyítható)
A jegybankárok 29%-a szerint a saját intézetük is tervez aranyat vásárolni a következő 1 évben
(kattintással nagyítható) A jegybankárok túlnyomó többsége a következő öt évre az aranytartalékok növekedését (69%)... (kattintással nagyítható) ... és a dollártartalékok csökkenését (62%) várja:
(kattintással nagyítható) Miért vesznek aranyat a jegybankok?
Meglepő lehet, de a WGC-nek válaszoló jegybankárok ugyanúgy gondolkoznak az aranyról, mint a magánbefektetők.
|
Bővebben...
|
2024. február 09. péntek, 12:15 |
Az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) napokban megjelent elemzése szerint a tovább pörgő jegybanki aranyvásárlások valamint a stabil befektetési arany- és ékszerkereslet ellensúlyozta az ETF-kből kiáramló tőke és a magas kamatok hatását 2023-ban.
Rekord árfolyam = rekord kereslet
A decemberben 2.135 dollár/unciás új csúcsra törő sárga nemesfém 2023. évi kereslete új rekordot, 4.899 tonnát ért el a tőzsdén kívüli (OTC) tranzakciókat és a készletáramlásokat is figyelembe véve. Mivel az OTC tranzakciók kevésbé transzparensek, ezért a WGC metódusa szerint ezek nélkül szoktak éves összehasonlításokat végezni, ami alapján a rendkívül erős 2022-es kereslethez képest 5%-kal volt alacsonyabb a fizikai arany iránti igény tavaly.
A fizikai arany kereslet alakulása 2010 – 2023 között (OTC nélkül)
A fizikai arany éves nettó kereslete (sárga vonal) az ékszergyártás, az ipari felhasználás, a befektetési arany rúd és érme, az arany ETF-ek, és a nettó jegybanki aranyvásárlások mennyiségéből adódik össze. Forrás: Metals Focus, World Gold Council, 2023 december 31-i adatok alapján. (kattintással megnyílik nagyobb méretben) A tavalyi év utolsó délutáni „London fixingjén” (LBMA PM) megállapított arany ár az eddigi legmagasabb évvégi értéket, 2078,4 dollár/unciát ért el, ami dollárban 15% áremelkedést jelent a tavaly év eleji 1.835,35 dollár/unciás nyitóárfolyamhoz képest. A szintén rekordmagas 2023-as éves londoni átlagár 1940,54 dollár/uncia volt, ami 8%-kal haladta meg a 2022-es éves átlagárat.
A dollárban mért aranyárfolyam ingadozása 2023-ban:
1.830 dollár körülről indult az arany tavalyi éve, mindkét tavalyi súlyos krízis előtt tesztelte az 1.800 dollár/unciás támaszt (márciusban az amerikai-svájci bankválság, októberben a Hamász támadás előtt), ahonnan nagy erővel pattant vissza sárga nemesfém árfolyama. Forrás: Goldtresor.com (kattintással megnyílik nagyobb méretben) Az aranybefektetőknek a chartot nézve sok izgalomban volt részük az előző évben: nagy hullámokban ugyan, de nőtt az arany árfolyama, áttörve először az 1900-as, majd a 2000-es árfolyamsávot, többször visszatesztelve az 1.800 dollár/unciás támaszt. Év végére egy 2.135 dollár/uncia (nominális) csúcsárfolyam mégis összejött, ami után egyelőre elmaradt egy nagyobb mértékű korrekció, és a legtöbb aranypiaci szereplő véleménye szerint jelenleg támaszépítés zajlik az 1.980 - 2050 dollár/uncia közötti árfolyamsávban. |
Bővebben...
|
2023. december 07. csütörtök, 15:36 |
Az Arany Világtanács (World Gold Council, WGC) szerint jó eséllyel véget érhet a FED másfél-két éve tartó héjanásza a piacokkal, de jelenleg három lehetséges kimenetelre számíthatnak a befektetők 2024-ben. Mindhárom szcenárió másként hatna az arany árfolyamának alakulására.
Ez a három szcenárió a sokat emlegetett soft landing (puha landolás, azaz enyhén növekvő gazdaság) a hard landing (gazdasági visszaesés, vagy recesszió) és a no landing (azaz a jelenlegi kamatkörnyezet fenntartása), amelyek arany árfolyamot befolyásoló hatásait az alábbi táblázatban gyűjtötte össze a WGC.
Az arany árfolyam várható alakulása soft, hard és no landing szcenáriókban
(kattintással nagyítható)
Minden szem a FED-re vetve
A WGC táblázatában a különböző szcenáriók menedzselésére változó FED kamatráta hatásai mellett a gazdasági növekedés és kockázatok és bizonytalanságok mértékétől illetve a momentum függvényében vázolja fel az aranypiac 2024-es trendjét: soft landing esetén minimálisan alacsonyabb kamatok mellett emelkedő pályán oldalazó, a rettegett hard landing esetén jelentősen alacsonyabb kamatszint mellett a december eleji 2.134 dollár/unciát meghaladó csúcsárfolyamokat, míg az ún. no landing szcenárió bekövetkezte esetén oldalazó, potenciálisan eladási nyomás alá kerülő aranyárfolyamot vizionálnak.
|
Bővebben...
|
2023. március 08. szerda, 14:16 |
Jerome Powell - a FED elnöke - szigorú szavakkal hűtötte tegnap a tőzsdék optimizmusát, míg ma reggel Matolcsy György, az MNB elnökének parlamenti beszéde lökte ellenállási szintek fölé a forint árfolyamát.
Powell szavaira a sárga nemesfém közel 2%-ot gyengülve jelenleg 1810-1820 dollár/uncia árfolyamon forog, a forint pedig percek leforgása alatt 356-358 Ft-ról 362 Ft-ig szaladt a dollárral szemben ma reggel.
Arany-dollár árfolyam alakulása a napokban
Az arany dollárban mért árfolyamának alakulása a héten - Powell szavainak hatására 40 dollárt esett az árfolyam, ezzel az 1.810 - 1.890 USD/oz között húzódó árfolyamsáv aljára került a sárga nemesfém ára. Grafikon forrása: Goldtresor.com (kattintással nagyítható)
A forintban mért aranyárfolyam hetek óta tartó lefelé csordogálása Matolcsy beszédének hatására megakadt, és reggel a forint gyengülésével párhuzamosan felfelé pattant az ár - de még mindig jelentősen kedvezőbb az árfolyam, mint a tavalyi 800.000 forint/uncia körüli csúcsoknál.
|
Bővebben...
|
2021. március 30. kedd, 11:44 |
Hat éve nem látott árfolyamokon forog a platina. Az elmúlt hetekben 1.300 USD/uncia fölé kilövő árfolyam jelentősen korrigált ugyan, de az erőteljes emelkedés hosszú távú emelkedő trendet vetít előre: az üzemanyagcellák elterjedése hatalmas hiányt generálhat a jelenleg 1.150-1.170 USD/unciát érő nemesfémből.
Good Delivery Standard Platina tömb
A Bank of America elemzője szerint 2022 végére 800.000 unciával kevesebb palládiumot, és 800.000 unciával több platinát használhatnak fel a katalizátorok gyártásához az autógyártók mint korábban; a többi platinacsoportba tartozó nemesfém (Platinum Group Metals, PGM), azaz a palládium és a ródium rekordmagas árfolyama miatt. |
Bővebben...
|
2020. január 21. kedd, 08:32 |
A World Gold Council (Arany Világtanács, továbbiakban: WGC) szerint a felerősödő piaci- és geopolitikai kockázatok, a negatív reálkamatok és a globális gazdasági növekedés várható lassulása lesz a legnagyobb hatással az arany árfolyamára 2020-ban.
Ragyogó teljesítmény az aranytól 2019-ben
Az arany 2010 óta a legjobb teljesítményt produkálta tavaly, dollárban mért árfolyama 18,4%-kal nőtt. Az arany túlteljesítette a feltörekvő piaci részvénypiacokat és a jelentősebb kötvények hozamát is. Továbbá több devizában is történelmi csúcsra jutott az ára, kivéve a dollárt és a svájci frankot. Az arany 2019-es teljesítménye a többi eszközhöz képest
Az arany történelmi csúcsra emelkedett 2019-ben a legtöbb devizában
Az arany ár a tavalyi év során július és szeptember között nőtt a legnagyobb mértékben a piaci bizonytalanságok növekedésének és a FED kamatcsökkentésének hatására. A dollárban mért arany árfolyam növekedése 2019-ben |
Bővebben...
|
2019. június 06. csütörtök, 11:28 |
Conclude Daily Gold Sokadszor támadja meg az arany árfolyama az 1350-1370 dollár/uncia között húzódó ellenállási szintet az utóbbi pár évben, ám eddig minden alkalommal kifulladt a lendülete. Vajon most sikerülhet-e a bravúr, és eljön az áttörés a sárga nemesfém piacán? Negyedik nekifutás - legyűri-e az arany az ellenállást? Kattintással nagyítható!
A 2011-es aranypiaci csúcsnál 1920 dollár/uncia árfolyamon tetőzött az arany, majd egy elhúzódó medvepiac során 1050 dollár/unciáig csökkent a nemesfém árfolyama 2015 novemberére. |
Bővebben...
|
2018. július 23. hétfő, 09:58 |
Conclude Daily Gold Az aranyba fektető tőzsdén kereskedett befektetési alapok (ETF-k) készletei 49,3 tonnával, 2434 tonnára csökkentek júniusban, az értékük pedig májushoz képest dollárban számítva 2,1 százalékkal esett. Úgy tűnik, a befektetőket hidegen hagyták a tőkepiacok megtorpanásai és a növekvő globális kereskedelmi feszültségek, s nem menedékként tekintettek az aranyra, hanem többet vettek ki a sárga nemesfém ETF-kből, mint amennyit betettek. Ezek is közrejátszottak abban, hogy az arany ára 4,2 százalékkal csökkent az év hatodik havában. Elsősorban az észak-amerikai fizikai arany-alapok sínylették meg a negatív befektetői hangulatot, portfóliójuk 44,4 tonnával mérséklődött, értékük pedig 1,9 milliárd dollárral csökkent, amihez az arany dollárban mért árfolyamának gyengülése is hozzájárult. Az ázsiai alapok 3,5 tonna sárga nemesfémnek inthettek búcsút, készleteik 149 millió dolláros leértékelődése mellett, míg a többi régió 2 tonnás, 89 millió dolláros mínuszt volt kénytelen elkönyvelni. Kivéve Európát, amelynek ETF-jei a világon egyedüliként – ha szerény mértékben, alig fél tonnával is, de – gyarapodtak, s készleteik 52 millió dollárral értek többet, mint májusban.
|
Bővebben...
|
2018. június 11. hétfő, 08:05 |
Conclude Daily Gold
Megfordult az aranyba
fektető, tőzsdén kereskedett alapok (ETF-k) trendje – derül ki a World Gold
Council (WGC) legfrissebb elemzéséből. Míg az európai ETF-k 2018 elejétől tartó
rossz sorozata megszakadt, s az elmúlt két hónapban már erős tőkebeáramlást
regisztráltak, addig az utóbbi időben szépen gyarapodó észak-amerikai alapok állománya
májusban csökkent. A világ arany ETF-jei összességében 15 tonnával, 2484
tonnára növelték készleteiket májusban. Ez nem újdonság, hiszen az utóbbi
hónapokat is növekedés jellemezte. Csakhogy ezúttal az eddig gyengélkedő
európai alapok vitték a prímet, azáltal, hogy az állományuk 26 tonnával
gyarapodott – ez 2,8 százalékos többlet, ami 1,2 milliárd dollárral ér fel.
Szorgosak voltak a 21 tonnát gyűjtött ázsiai alapok is, s mivel az ő bázisuk
jóval alacsonyabb volt, ez a – 862 millió dollár értékű – növekedés 20
százalékot tett ki.
|
Bővebben...
|
2018. február 13. kedd, 10:25 |
Conclude Daily Gold Megugrott az aranykereslet 2017 végén, a negyedik negyedévben 1095,8 tonna talált gazdára, 6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Ez azonban csak enyhíteni tudta, hogy a 4071,7 tonnás tavalyi éves összkereslet 7 százalékkal volt kevesebb a 2016. évinél – tette közzé a World Gold Council legfrissebb elemzésében. A kínálat is csökkent, igaz, kisebb arányban, 4 százalékkal. Az elmúlt év során folyamatosan áramlott a tőke a tőzsdén kereskedett befektetési alapokba (ETF), aminek következtében azok állománya 202,8 tonnával gyarapodott. Ez még akkor is figyelemre méltó, ha az elmarad a 2016-os év kivételesen magas szintjétől. A bővülés elsősorban az Európában bejegyzett ETF-knek köszönhető, ezek szívták fel ugyanis a nettó beáramlás 73 százalékát, miután a befektetők a geopolitikai kockázatok és a negatív kamatlábak miatt aranyba menekítették a pénzeiket. |
Bővebben...
|
2018. április 24. kedd, 12:05 |
Conclude Daily Gold Általános befektetői vélekedés, hogy az arany árfolyamát alapvetően a dollár mozgása befolyásolja, pedig az utóbbi években a sárga nemesfémre rövidtávon sokkal jobban hatottak az amerikai kamatlábak és a monetáris politikával kapcsolatos várakozások. A World Gold Council (WGC) legfrissebb elemzése szerint azonban az arany és az amerikai kamatlábak közötti korreláció gyengül, és ismét a dollár kezd az aranyárfolyam alakulásának legerősebb indikátorává válni. E tendencia a következő hónapokban is folytatódhat – még ha a zöldhasú mozgásából nem is lehet majd teljes mértékben levezetni a sárga nemesfém mozgását. Elemzésükben ugyanakkor azt is kimutatták, hogy a magasabb reálkamatok nem mindig eredményeztek negatív aranyhozamokat. Rövid- és középtávon két tényezőre figyelnek a befektetők: az USA-dollárra és a kamatlábakra. A sárga nemesfémnek a zöldhasúval való kapcsolatát az amerikai piac aranykínálata és -kereslete befolyásolja, abból következően, hogy a dollár a világ fő tartalékvalutája. Míg az amerikai fizetőeszköz mozgásából korábban alapvetően lehetett következtetni az aranyárfolyam változására, addig az utóbbi években mintha a sárga nemesfém jobban reagálna az amerikai kamatlábakra. Például az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve tavaly decemberi kamatemelése óta az arany 8,5 százalékkal drágult, annak ellenére, hogy a kamatok is egyre magasabbra hágnak. Ezért az a kulcskérdés a befektetők számára, hogy mi mozgatja alapvetően az aranyat: az USA-dollár vagy a kamatlábak? |
Bővebben...
|
2018. január 30. kedd, 09:01 |
Conclude Daily Gold Az ezüstöt rendkívül sok területen, változatos célokra használják fel. Páratlan tulajdonságainak köszönhetően számos ipari termék előállításánál hasznosítják, az ékszergyártók számára pedig súlya és semleges színe teszi népszerűvé. A befektetők számára az ezüst alkalmas az értékmegőrzésre, emellett stabilitást nyújt a negatív gazdasági folyamatokkal szemben. Az ezüst piacát ezért az ipari és az ékszergyártási fejlemények mellett a befektetők értékítéletét is meghatározó makrogazdasági tényezők is befolyásolják. Bővülő ezüstkereslet A különböző iparágak ezüstkereslete - ami 2017-ben a teljes eladott ezüstmennyiség 60%-áért felelt - tovább nő az idén a várakozások szerint. A szürke nemesfém páratlan elektromosáram-vezető tulajdonságának köszönhetően továbbra is lényeges szerepet tölt majd be azokban a vezető ipari szektorokban, amelyek egyre jobban növelik az elektrifikációt (például az autógyárak). Habár az ezüstöt egy-egy eszköz előállításakor csak kis mennyiségben használják, azonban felhasználási területei egyre számosabbak, és az előállított eszközök növekvő volume ismét pozitív hatással lehetnek az ezüst fogyasztására. |
Bővebben...
|
2022. július 05. kedd, 11:25 |
A pénz és tőkepiacokon teljes átrendeződés zajlik. Az eddigi környezet hirtelen megváltozott és előreláthatólag egyhamar nem fogunk visszatérni az eddig megszokott normalitáshoz. A folyamatnak még csak az elején járunk, még nem késő átgondolni a teendőket, hogy fel tudjunk készülni a várható drámai hatásokra.
Az alábbiakban összegyűjtöttük a legfontosabb grafikonokat táblázatokat, amelyeket határozottan aktuálisnak érzünk. Érdemes rászánni az időt (max. 1 óra), hogy még a jelenlegi nyugalmi(bb) helyzetben alaposan átgondoljuk pénzügyeinket. |
2018. január 23. kedd, 08:20 |
Conclude Daily Gold
Az aranybefektetők 2017-ben is tovább gyarapították portfólióikat, s miután a politikai és gazdasági bizonytalanságok nem tűntek el, a sárga nemesfém drágulása folytatódott. A World Gold Council (WGC) szerint a 2018-as esztendőben négy fő tényező lesz hatással az aranypiacra: az összehangolt világgazdasági növekedés, a központi banki mérlegek zsugorodása és az emelkedő kamatok, a csökkenő eszközárak, valamint a piaci átláthatóság, hatékonyság és hozzáférés. A WGC úgy véli, e trendek támogatni fogják az arany iránti keresletet, aminek következtében a sárga nemesfém stratégiai eszköz jellege megmarad.
Stabil 2017-es teljesítmény
A világgazdaság tavaly összességében jól teljesített. Ezzel is összefüggésbe hozható, hogy a kockázatos eszközök árfolyamai emelkedtek. A tőzsdeindexek közül az amerikai S&P 500-as 19, a német DAX 13, a brit FTSE 100-as 8, a kínai Shanghai Shenzhen Composite 300-as 22, míg az indiai SENSEX 28 százalékkal feljebb zárta a 2017-es évet, mint ahol kezdte. |
Bővebben...
|
2017. november 09. csütörtök, 16:32 |
Conclude Daily Gold
A világ 915 tonnás harmadik negyedévi aranykereslete 9 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – tette közzé a World Gold Council (WGC) legfrissebb jelentésében. A visszaesést két tényező okozta: az ékszerszektor gyengébb teljesítménye és az, hogy a tőzsdén kereskedett arany befektetési alapokba, az ETF-kbe jóval kevesebb tőke érkezett, mint 2016. július-szeptember között. Aranyékszerekből 3 százalékkal kevesebb fogyott idén július-szeptember között, mint tavaly ugyanebben a periódusban, miután a termékekre és szolgáltatásokra kivetett új adó, valamint a pénzmosás elleni szabályozás szigorítása visszavetette az indiai vásárlókat. Az ETF-k állománya ugyan továbbra is gyarapszik, annak mértéke elmarad a 2016. harmadik negyedévi 144 tonnától. A többi szektor kereslete ugyanakkor erősödött: a központi bankok 25 százalékkal több, 111 tonna sárga nemesfémet vásároltak az idei harmadik negyedévben, mint az előző év azonos időszakában, míg a rudakba és érmékbe való 222 tonnányi összbefektetés 17 százalékkal volt magasabb, ami még akkor is figyelemreméltó, ha a bázis alacsony volt. |
Bővebben...
|
2017. október 13. péntek, 11:29 |
Conclude Daily Gold
A tíz éve még "aprócska" német aranypiac hatalmas növekedésen van túl. A 2008 őszén kirobbant gazdasági válság hatására a vagyonukat féltő németek rákaptak az aranyra: 2016-ban a germán megtakarítók egy főre eső aranykereslete már meghaladta a Föld hagyományosan két legnagyobb aranyfogyasztó nemzetéét, Indiáét és Kínáét. Mindezt annak ellenére, hogy időközben helyreállt a pénzügyi bizalom és a német gazdaság is növekedő pályára került. Míg a magánbefektetők az aranyrudakat és -érméket veszik előszeretettel, addig az intézményi befektetők a fizikai aranyfedezetű, tőzsdén kereskedett árupiaci termékeket (ETC) keresik. A World Gold Council (WGC) októberi elemzése körbejárja a német aranypiaci boom hátterét és várható fejlődését.
Németország aranybefektetési piaca kiugróan növekedett az elmúlt tíz évben. A sorozatos pénzügyi válságok és a laza monetáris politika hatására a német befektetők aranyba menekítették a vagyonuk egy részét, hogy megőrizzék annak értékét. Erre az igényre reagálva új termékek jelentek meg a piacon, hogy megkönnyítsék az embereknek a sárga nemesfémbe való befektetést. Tavaly például több mint 6 milliárd euró fordult meg az aranybefektetési termékekben Németországban és van még tere a további növekedésnek: a kutatások szerint a magánbefektetők részéről még mindig nagy látens kereslet van. |
Bővebben...
|
2017. május 05. péntek, 10:18 |
A világ idei első negyedévi 1034,5 tonnás aranykereslete 18 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakáétól, igaz, a 2016. január-márciusi időszak historikusan a legerősebb három hónap volt – állapítja meg a World Gold Council (WGC) legfrissebb elemzésében. A mostani alacsonyabb érték mögött alapvetően az áll, hogy az ETF-kbe való tőkebeáramlás ezúttal kisebb volt a rekordközeli tavalyi értéknél, és a központi bankok is kevesebb sárga nemesfémre voltak vevők. Ugyanakkor az aranyrudak és -érmék iránti igény tekintélyesen, 9 százalékkal, 289,8 tonnára nőtt, míg az ékszereket és elektronikai eszközöket gyártók kereslete is enyhén erősödött. Az aranykereslet változása negyedévenként 2016-2017 (rudak és érmék, ékszerek, elektronika, központi bankok kereslete) |
Bővebben...
|
2017. május 04. csütörtök, 12:39 |
Indiai aranypiaci sorozatunk ötödik részéből kiderül, hogy a mára a világ egyik legnagyobb aranyrúd és -érmefogyasztójává vált ázsiai ország e pozíciója gazdasági fejlődése révén a következő években tovább szilárdulhat. India mára a világ egyik legnagyobb aranyrúd és -érmepiacává vált, e tekintetben immár Európával és Kínával egy lapon említhető. A WGC fogyasztói elemzése szerint sok indiai befektető tartja biztonságos befektetésnek az aranyrudakat és -érméket, azokat a bankbetétekkel azonos kategóriába sorolja. Nem csoda, hogy az indiai aranyrúd és -érmetulajdonok jelentősen nőttek az évek alatt, ez 2015-ben csaknem dupla annyi, közel 200 tonna volt, mint húsz évvel korábban. Az ázsiai ország fejlődésére jellemző, hogy míg a 100 tonna a teljes fogyasztói keresletnek akkor 18 százalékát tette ki, addig a közel 200 tonna most a 22 százalékát. Ám a rúd és -érmekereslet növekvő konkurenciával szembesül azáltal, hogy a mumbai kormány szeretné, ha az indiaiak nagyobb mértékben vennék igénybe a bankok szolgáltatásait, különösen vidéken. |
Bővebben...
|
2017. április 12. szerda, 10:01 |
Conclude Daily Gold Az indiai aranypiaci sorozatunk negyedik részében az ország ékszer külkereskedelmének helyzetét és kilátásait járjuk körül. India a világ egyik legnagyobb aranyékszer-exportőre. Kivitelének értéke 2015-2016-ban 8,6 milliárd dollárt tett ki, aminek nagyjából a fele az Egyesült Arab Emirátusokban landolt. Mumbai az utóbbi években egyre nagyobb mértékben támogatta az ékszerexportot, nemcsak az adókedvezményeket biztosító speciális gazdasági övezeteiben. Az indiai drágakő- és ékszerszektor jelentős növekedés előtt áll, annak jelenlegi, több mint 2,5 milliós foglalkoztatotti létszáma 2020-ig becslések szerint legalább 700 ezer, de akár 1,5 millió fővel is gyarapodhat. |
Bővebben...
|
2017. március 23. csütörtök, 14:12 |
11 részes sorozatunkban a világ legfontosabb aranypiacán, az indiai aranypiacon várható igen jelentős változásokat járjuk körbe a WGC elemzése alapján. A harmadik rész az ékszerpiac szerkezetét elemzi, melyből kiderül, hogy bár a nagyobb láncok folyamatos növelik piaci részesedésüket, azért még mindig a kisebb vállalkozások dominálnak. |
Bővebben...
|
2017. március 20. hétfő, 15:53 |
India a világ egyik legnagyobb ékszerfogyasztója, kereslete nagyobb, mint a Közel-Keleté, Európáé és az Egyesült Államoké együttesen. Indiában október és november a csúcsidőszak, akkor van ugyanis az esküvői, az aratási és a híres Diwali fesztivál szezon. India sokszínűsége az ékszerfogyasztásban is tükröződik, a vidéken élők vásárolják az ékszerek mintegy 60 százalékát. Az ékszerkereslet kilátásai kedvezőek, noha a fiatalabb korosztály és a városi lakosság ékszerkereslete átalakulóban van.
A Malabar’s Starlet egy modern ékszeráruház hálózat és online bolt, mely főként az indiai városi lakosságot célozza |
Bővebben...
|
2017. február 13. hétfő, 18:18 |
Most induló 11 részes sorozatunkban a világ legfontosabb aranypiacán, az indiai aranypiacon várható igen jelentős változásokat járjuk körbe a WGC elemzése alapján. Az első rész a változások okait kutatja. Az indiai aranykeresletre hosszabb távon ható tényezők Hosszú távon két jelentős tényező befolyásolja az indiai aranykeresletet: az emelkedő jövedelmek pozitívan, a növekvő aranyárak negatívan. Szerencsére a jövedelmek hatása az erősebb, márpedig az indiaiak keresete a következő években emelkedhet, amiből félretenni is többet tudnak – állapítja meg a World Gold Council (WGC) legfrissebb elemzésében. Az IMF előrejelzése szerint India egy főre jutó GDP-je 2015-2020 között 35 százalékkal nőhet, miközben a National Council of Applied Economic Research az indiai középosztály megduplázódására számít, annak tábora 2025-ben meghaladhatja az 500 milliót. Bár rövid távon a csapadékosabb monszun szezon növelheti az aranykeresletet, a magasabb importvámok és egyéb állami szigorító intézkedések pedig visszafoghatják azt, a WGC arra számít, hogy az indiaiak aranyvásárlásai 2020-ig erős maradhatnak, azok összességében évente 850-950 tonnát tehetnek ki. A hamarosan 1,5 milliárd főt elérő indiai társadalom aranykeresletére ható hosszú távú tényezők
|
Bővebben...
|
2017. február 07. kedd, 13:20 |
Két százalékkal több aranyra volt kereslet 2016-ban, a 4308,7 tonnát kitevő eladások 3 éves csúcsot jelentenek – derül ki a World Gold Council (WGC) tavalyi évről készült összesítéséből. A tőzsdén jegyzett befektetési alapok (ETF-k) 531,9 tonnás növekedése a második legnagyobb a létezésük óta, ez ellensúlyozta az ékszereladások és a központi banki, valamint az aranyrúd és -érmevásárlások csökkenését. Bár az aranybányászat stagnált, a növekvő újrahasznosítások és fedezeti ügyletek hatására a sárga nemesfém kínálata 5 százalékkal nőtt az elmúlt évben. Noha India mind az ékszervásárlások, mind a befektetési arany vásárlás terén gyengélkedett tavaly, mégis három éve nem látott mértékű aranykereslet jellemezte a 2016-os évet. A tavalyi 4308,7 tonnás szint 92,9 tonnával haladta meg a 2015-öst – állapította meg a WGC legfrissebb éves jelentésében. A növekmény kizárólag a fizikai aranyba fektető, tőzsdén jegyzett befektetési alapoknak (ETF-K) és hasonló instrumentumoknak köszönhető, amelyek a tavalyi 531,9 tonnánál több sárga nemesfémet csak egyszer, 2009-ben vettek. Ez bőven ellensúlyozta, hogy az összes többi kategória (az ékszergyártás, a technológiai szektor, az aranyrudak és -érmék, valamint a központi bankok) az előző évinél kevesebb aranyat szívott fel. Utóbbiak keresletének csökkenésében szerepet játszott, hogy az arany 2016 elejétől szeptember végéig 25 százalékkal drágult. Donald Trump választási győzelme és az amerikai jegybank kamatemelése miatt aztán a sárga nemesfém gyengült a negyedik negyedévben. Az ékszerkeresletet azonban az év nagyobbik részét jellemző drágulás, valamint az indiai központi szigorítások és költségvetési megszorítások, továbbá a kínai gazdaság lassulása 7 éves mélypontra taszította. De a jegybankok is utoljára 2010-ben növelték csak annyival aranytartalékaikat, mint 2016-ban: a 383,6 tonnát kitevő vételeik 33 százalékkal voltak alacsonyabbak a 2015-ösnél. Igaz, még így sem tört meg az a trend, miszerint immár hetedik éve vesznek több aranyat a jegybankok, mint amennyit eladnak. Az aranykereslet változása 2016-ban 2015-höz képest (tonnában) |
Bővebben...
|
2017. január 19. csütörtök, 17:46 |
2016-ban jó éve volt az aranynak, a
makrogazdasági körülmények és a korábbi évek elhalasztott kereslete pedig
2017-ben is magasan tartja a sárga nemesfém iránti
igényt. A World Gold Council (WGC) szakértői legfrissebb elemzésükben úgy
vélik, a sárga nemesfém továbbra sem hiányozhat egy stratégiai portfolióból.
A főbb 2017-es trendek
Erős éve volt tavaly az aranynak, dollárban kifejezve közel 10 százalékot drágult, az egyéb valuták többségében pedig – a zöldhasú erősödése miatt – még nagyobbat.
Eközben több éve nem látott rekordmennyiségű tőke áramlott a fizikai aranyat
tartó tőzsdén jegyzett
ETF-kbe, amelyek így – az amerikai elnökválasztás utáni negatív korrekció ellenére – az egyik legjobban teljesítő
eszközök voltak. És az
aranyár az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed december közepi kamatemelése óta több mint 5
százalékot emelkedett.
S hogy milyen évet ígér 2017 az aranypiac számára? A WGC hat főbb világgazdasági trendet is azonosított,
mint amelyek támogathatják az aranykeresletet és hatással lehetnek a sárga nemesfém árára. Ezek:
1. Megnövekedett
politikai és geopolitikai kockázatok
2. A valuták
leértékelődése
3. Növekvő
inflációs várakozások
4. Túlárazott
részvénypiacok
5. A hosszú távú
ázsiai gazdasági növekedés alakulása
6. Új piacok
megnyílása |
Bővebben...
|
2016. szeptember 13. kedd, 11:12 |
Conclude Daily Gold
Vége lehet az aranybánya-részvények hét szűk esztendejének. Bár a bányatársaságok árfolyamai már az idén is nagyot emelkedtek, a java még hátravan, miután a korábbi évek kényszerű szerkezetátalakításai most hozhatják meg a gyümölcseiket – állítja Ronald-Peter Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG független pénzügyi szolgáltató elemzői a június végén megjelent, Stöferle által immár tizedik alkalommal jegyzett tanulmányukban.
Az In God We Trust 2015-ös évfolyamának elkészültekor, tavaly június végén az aranybányász cégek részvényeibe fektetők vagy azok iránt érdeklődők számára eligazodást jelentő referenciamutató, a Gold Bugs Index (HUI) értéke 152 ponton állt. Majd fokozatosan – néhány pozitív korrekció ellenére – egyre lejjebb és lejjebb ment, idén január közepén pedig 100 pont alá is benézett. Úgy tűnik, ez már elég volt a fordulathoz, hiszen azt követően az aranybánya-részvények árfolyama néhány hónapon belül több mint a duplájára nőtt. E kitörés Ronald-Peter Stöferle és Mark J. Valek a medvepiac végét jelzi, és szerintük a bányarészvények drágulásának még csak a kezdetén járunk. Véleményüket az alábbiakkal támasztják alá.
|
Bővebben...
|
2016. július 22. péntek, 08:28 |
Conclude Daily Gold Az idei immár az egymást követő negyedik év lesz, amikor a platina- és a palládium piaca jelentős deficittel zárhat az autógyártás és az ipar egészének kereslete miatt, amivel a kínálat nem tudott lépést tartani. A platinahiány elérheti a 861 ezer, míg a palládiumé a 843 ezer unciát. A dél-afrikai platinabányászat visszaesését az autókatalizátorok és ékszerek újrahasznosítása ellensúlyozta, így a nemesfém összkínálata nem változott. Az autókatalizátorokba beépített platinák globális fogyasztását közel 2 százalékkal, 3,5 millió unciára emelheti, hogy az Euro 6b környezetvédelmi előírásokat kell alkalmazni az Európában idén értékesítendő új dízelautókban. |
Bővebben...
|
2016. július 15. péntek, 08:33 |
Különleges tulajdonságai miatt hasznos, ha önálló befektetési eszközosztályként tekintünk az aranyra - mutat rá a World Gold Council legutóbbi tanulmányában.
Az arany rendkívül likvid, ritka eszköz, legalább annyira befektetés, mint keresett luxuscikk, tartása a kötvényekkel ill. a részvényekkel szemben nem hordoz adóskockázatot. Különleges tulajdonságai alapján az aranynak négy fontos szerep jut egy befektetési portfólióban: a nemesfém kiváló diverzifikáló eszköz és a nehéz piaci körülmények között ellensúlyozza az elszenvedett veszteségeket, továbbá védelmet nyújt a kiugróan magas infláció ellen és csökkenti a valutakockázatainkat is. Ha még nem került arany hosszú távú befektetési portfóliójába, ideje megfontolni az aranybefektetést: a megfelelő mennyiségű aranyat tartó befektetők csökkenthetik befektetéseik hosszútávú kockázatát és jelentősen növelhetik az elért hozamukat. |
Bővebben...
|
2015. november 17. kedd, 13:10 |
Kétéves csúcsot,
1120,9 tonnát ért el a globális aranykereslet a harmadik negyedévben, ez 8
százalékkal magasabb az előző év azonos időszakáénál – tette közzé az Arany Világtanács
(angolul: World Gold Council) ma reggel. A tőzsdén kereskedett befektetési
alapokból (etf-kből) való tőkekiáramlás hatására ugyanis júliusban annyira
lement az aranyár, hogy az vételre sarkallta előbb a magánszemélyeket, majd az
intézményi befektetőket is. Ez utóbbi következtében augusztusban és
szeptemberben – ha szerény mértékben is, de – kezdtek visszaáramolni a pénzek
az eft-kbe, ami az aranyárat is felfelé nyomta. A központi bankok
aranytartalékai 175 tonnával gyarapodtak a harmadik negyedévben, miután
felismerték a sárga nemesfémben rejlő portfolió-diverzifikációs előnyöket.
Ugyanakkor hosszú növekedési szakaszt követően az aranybányászat
július-szeptember között 1 százalékkal mérséklődött. |
Bővebben...
|
2015. november 10. kedd, 12:24 |
Conclude Daily Gold
Az
amerikai részvények árfolyamai a történelmi szintekhez képest extrém magasan
állnak, úgy tűnik, mozgásirányuk megváltozása csak idő kérdése. A
részvénypiacok a túlértékeltséget követően mindig nagyot estek a történelem
során. Ha ez bekövetkezik, az arany, mint a portfolió egy menedékeszköze
kerülhet előtérbe. Jobb erre már most felkészülni, nehogy – mint a
biztosításoknál – eső után legyen köpönyeg – állapította meg Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmányukban.
|
Bővebben...
|
2015. november 10. kedd, 11:55 |
Egy
hüvelykujj-szabály szerint az erős USA-dollár automatikusan vezet alacsonyabb
aranyárhoz, amit az empirikus adatok alátámasztanak. Mindazonáltal ez a
kapcsolat asszimetrikus: az a kár, amit az erős dollár okoz az aranyárban,
jóval kisebb, mint amekkora hátszelet ad a gyenge zöldhasú a sárga nemesfém
drágulásának – állapította meg Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmányukban. E témát járjuk körül az
arany befektetői portfolióban való szerepeltetését elemző sorozatunk harmadik
részében.
|
Bővebben...
|
2015. november 10. kedd, 11:29 |
Vitatható
az a közgazdászkörökben alapvetőnek vett feltételezés, miszerint a kamatszintek
növekedése aranyár-zuhanással jár együtt. Hiszen az 1971 utáni három legnagyobb
aranyrallyra emelkedő nominális kamatkörnyezetben került sor – állítja Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmányukban.
|
Bővebben...
|
2015. november 09. hétfő, 14:46 |
Az arany
különleges tulajdonságai miatt jó választás azoknak, akik kockázataik enyhítése
céljából diverzifikálni szeretnék portfoliójukat, különösen a jelenlegi piaci körülmények
között – állítja Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmányukban. Ezen állításukat
alátámasztó érveiket több részben tesszük közzé.
|
Bővebben...
|
2015. október 16. péntek, 07:08 |
Az aranybánya-szektor kész a konszolidációra, aminek a fő
haszonélvezői a fejlesztők lehetnek, különösen a junior bányák – véli Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmányukban. Részvényeik esetleges
árfolyamemelkedéséből pedig azok profitálhatnak, akik a mostani, alacsony
beszállási szinteken vásárolnak belőlük. Háromrészes sorozatunk befejező részében e témakört taglaljuk.
A vállalati
egyesülések és felvásárlások volumene tavaly megközelítőleg 7 milliárd dollárt
tett ki, kevesebbet, mint 2013-ban. A Stöferle-Valek páros arra számít, hogy a
felvásárlások a következő hónapokban fel fognak gyorsulni. Ezt egyrészt arra
alapozzák, hogy az új aranylelőhely kutatások a költségcsökkentések áldozataivá
váltak, másrészt arra, hogy számos projektet leírtak, vagy
értékesítettek. Mindezek eredményeként a legnagyobb termelők földfelszín alatti
aranytartalékai átlagban 14 százalékkal lehetnek alacsonyabbak az előző évinél.
|
Bővebben...
|
2015. október 12. hétfő, 07:54 |
Miért teljesítenek olyan rosszul az aranybánya-részvények? E kérdést is körüljárta Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmánya. A válaszokat ismertetjük háromrészes sorozatunk alábbi, második
részében. Az aranybánya-részvények éves teljesítménye csupán 2001-2003
között múlta felül jelentősen az aranyét, azóta sokkal erőteljesebben reagáltak
a korrekciókra, mint a rallykra.
|
Bővebben...
|
2015. október 08. csütörtök, 12:16 |
Az aranyhoz képest már annyira olcsóak az aranybánya-részvények,
hogy érdemes megfontolni a vételüket – ez az egyik megállapítása Ronald-Peter
Stöferle és Mark J. Valek, a liechtensteini Incrementum AG
független pénzügyi szolgáltató elemzői június végén megjelent, Stöferle által
immár kilencedik alkalommal jegyzett tanulmányának. Ennek
aranybánya-részvényekre vonatkozó elemzését három részben közöljük.
A hagyományosan
évente egyszer, általában június végén megjelentetett In Gold We Trust című, az
idén 140 oldalas elemzés előző, 2014. évi publikálásakor a Gold Bugs Index
(HUI) 233 ponton állt. Ám a 2015-ös jelentés június 25-ei nyilvánosságra
hozatalakor már csak 152,58 ponton. Tanulmányukban Stöferle és Valek tényekkel
próbálja alátámasztani azon véleményét, miszerint az aranybánya-részvények
zuhanásának vége. Bár ebben rövid távon tévedtek, hiszen az index azt követően még
tovább esett, s augusztus 5-én 104,85 ponton érte el eddigi mélypontját, mégis
érdekes lehet a neves szerzőpáros okfejtése arról, mitől várják az aranybánya-részvények
drágulását. Már csak azért is, mert a HUI most éppen felfelé tart, október 7-én
például 126,07 ponton zárt.
|
Bővebben...
|
2020. szeptember 09. szerda, 08:26 |
Egyre többen érdeklődnek az aranybefektetés iránt és vásárolnak fizikai aranyat a várható infláció ellen védekezve a rekord magas 2000 dollár/uncia körüli arany árfolyam ellenére is. Az arany befektetés rövid- és hosszú távú szempontjait elemző alábbi videónkból megtudhatja, miért. A 2010-es évek során ugyan relatíve alacsony inflációt tapasztalhattunk, de ez a trend fordulni látszik: a következő évtizedben a megtakarítóknak az alacsony kamatok és a magas infláció kihívásával kell szembenézniük: aki nem lép időben, megtakarítása vásárlóerejének akár 50-60%-át is elveszítheti 2030-ra.
ARANY VÁSÁRLÁS Az arany befektetés aktuális tudnivalóiról szóló videónkból megtudhatja milyen trendek várhatók az aranypiacon a következő évtizedben; mi a különbség a fizikai és a papír arany között; miért és hogyan érdemes fizikai aranyat vásárolni; hogyan korrelál az ezüst és az arany vagy az arany és a Bitcoin; hogyan működik az arany adás-vétel és még rengeteg hasznos információ forráshoz juthat, hogy minél megalapozottabb döntést hozhasson befektetési arany vásárlás előtt.
|
2015. július 28. kedd, 13:09 |
Még bizonytalan,
mikor kezdi meg a Fed a kamatemelési ciklusát, a World Gold Council (WGC)
szerint csupán egy tűnik bizonyosnak: az első monetáris szigorítás a mostani,
1100 dollár alatti unciánkénti aranyárba már beépült, azaz attól már nem
várható érdemi reakció. Inkább az lesz érdekes, milyen jelzéseket ad a Fed a
további kamatlépéseiről. Mindazonáltal hosszabb távon a WGC mindenképpen a
sárga nemesfém drágulására számít. Míg a kötvények és a részvények drágának tűnnek, a
volatilitás „olcsónak”. Különösen a BlackRock sugallja előszeretettel, hogy az elmúlt
években a volatilitás már önmagában egy eszközosztállyá vált, ami az indexekbe
fektető és egyéb stratégiákat követő alapok jegyeinek megvásárlásán keresztül
képes csökkenteni egy portfolió kockázatát és növelni a hozamot. Igaz, a volatilitásba
fektetés nehéz és drágává válhat a pozíció fenntartási költsége is. Inkább csak
az intézményi és a magas nettó vagyonú befektetők érik el a tőzsdén kívüli,
OTC-piacon vagy a tőzsdei piacon kereskedett volatilitási indexeket. Bár a
volatilitás megvételével való fedezés jó megoldás lehet a portfólió
kockázatának csökkentésére, ez mégis inkább csak a profi befektetők számára
jelent megoldást.
|
Bővebben...
|
2015. július 28. kedd, 13:04 |
Conclude Daily Gold
Az év eddigi nagy részében a
befektetők még nem kezdték aranyba menekíteni megtakarításaikat a globális
feszültségek (jelesül a görögök eurózónából való kilépésének eshetősége, a
kínai részvénypiac korrekciója) hatására, és az arany július végén tovább
csökkent. Erről az árfolyamszintről azonban már kedvezőek a kilátások a World Gold
Council szerint is. Az arany egyszerre szolgál fogyasztási célokat (ékszer és
ipari felhasználás), valamint befektetésieket (amikor a válságos időkben a
megtakarítások értékállóságának a védelmére szolgál). Ha javul a világgazdaság
általános állapota, akkor az ékszerfelhasználás növekszik, és ez részben
ellensúlyozza azt, hogy ilyenkor kevesebben veszik az aranyat, mint
menedékeszközt.
|
Bővebben...
|
2015. július 28. kedd, 12:56 |
Conclude Daily Gold
Az arany
– 2015 első felében még enyhén csökkenő – ára júliusban tovább esett, unciája
múlt pénteken már 1077,20 dolláron is gazdát cserélt. A sárga nemesfém annak
ellenére nem tudott drágulni, hogy a világ számos régiójában a korábbinál
nagyobb bizonytalanságok zavart okoztak a befektetők körében. Ezt a World Gold
Council (WGC) legfrissebb elemzése arra a piaci várakozásra vezeti vissza,
miszerint a kockázatokat sikerül kordában tartani. A befektetők most a dollár
mozgására és a Fed monetáris politikájának alakulására fókuszálnak. A WGC-nél
meg vannak győződve arról, hogy az arany mostani alacsony árszintjében már
benne a későbbi potenciális emelkedés. Ma induló háromrészes sorozatunkban a
WGC elemzését tesszük közzé. Az arany dollárban kifejezett ára megközelítőleg
1 százalékkal ment le 2015 első felében, a zöldhasú relatív erőssége miatt
viszont több valutában még emelkedett is az árfolyam (lásd az 1. táblázatunkat).
Összességében azonban szűk sávban mozgott, volatilitása pedig jóval az 5
éves átlag alatt maradt (lásd 1. ábránkat). Az aranyár viszonylagos
mozdulatlansága azért meglepő, mert több tényező miatt is nagyobb fokú
elmozdulás lett volna ésszerű: a Görögország jövőjét övező európai
bizonytalanság, a bóvli kötvények magas árfolyama, valamint az indiai
aranypiaccal kapcsolatos pozitívabb kormányzati hozzáállás a drágulását kellett
volna hozzák.
|
Bővebben...
|
2015. július 09. csütörtök, 07:14 |
A cikksorozat összefoglaló táblázatait és grafikonjait az alábbi linken letölthető PDF fájlban gyűjtöttük össze. A letöltéshez kattintson ide!
|
2015. július 02. csütörtök, 08:50 |
Conclude Daily Gold
A
csökkenő ezüstárak, India erős teljesítménye és a nyugat-európai piacok javuló
gazdasági helyzete 215,2 millió unciás (6 693 tonnás) új rekordszintre
vitték az ezüstékszer-gyártást 2014-ben. Ezen belül az indiai termelés elképesztő
mértékben, 47 százalékkal bővült, aminek következtében az ázsiai ország e téren
átvette a vezető szerepet Kínától. Utóbbi 46,7 millió unciás (1 452
tonnás) elmúlt évi ezüstékszer-termelése 16,2 millió unciával (503 tonnával)
maradt el a 2013. évi rekordszinttől. Az ezüstáruk előállítása kétévi
növekedést követően, 2014-ben 60,7 millió unciát (1 888 tonnát) ért el.
A világ ékszergyártása immár második éve emelkedik, s az egy
évvel korábbinál 1,5 százalékkal magasabb, 215,2 millió unciás (6 693
tonnás) 2014. évi teljesítmény új csúcs. Ami különösen azért figyelemre méltó,
mert az a 2013-as, 35 százalékos növekedést követte. Oka egyértelműen az
alacsonyabb ezüstár, valamint a fejlett gazdaságok helyzetének kedvezőbbé
válása, ami a fogyasztók hangulatát is javította, ennek hatására növekedtek a
kiskereskedelmi eladások. Különösen Indiában, ahol az ezüstgyártás 2014-ben 47
százalékkal haladta meg az előző évit, ezzel szemben az USA-ban „csak” 10
százalékkal nőtt a termelés.
|
Bővebben...
|
2015. június 30. kedd, 08:44 |
Conclude Daily Gold
2014-ben
az ezüst
globális ipari felhasználása enyhén, 0,5 százalékkal kisebb, 594,9 millió uncia
(18 504 tonna) lett az előző évinél, miután a fejlett országok kereslete
nagyobb mértékben esett, mint amennyivel a fejlődőké nőtt. A napenergia-ipar 7
százalékkal több, 59,9 millió uncia (1 862 tonna) szürke nemesfémre volt
vevő, ez két éve az első növekedés, amit az vezérelt, hogy bár az egységnyi
panelra eső ezüst felhasználás tovább csökkent, de 11 százalékkal több
napelemet helyeztek üzembe, mint egy évvel korábban. A forrasztó ötvözetekbe 3
millió unciával (93 tonnával) több szürke nemesfém került, ami megállította az
ezüst ipari felhasználásának addigi, csökkenő trendjét. A növekedés elsősorban
a legnagyobb keresletet támasztó Kínának köszönhető, ahol az újonnan létesített
etilén-oxid gyárak ugyancsak döntő mértékben járultak hozzá ahhoz, hogy az
etilén-oxid ipar ezüstkereslete 6 százalékkal nőtt 2014-ben. Ezzel szemben az
elektronikai és fényképészeti szektor, valamint a különböző egyéb alkalmazások
ezüstigénye 10,3 millió unciára (319 tonnára) esett. Az ipar ezüstfelhasználására
erősen hatnak a gazdaság és az ipari termelés növekedése. A világgazdaság – az
elmúlt két évhez hasonlóan – 2014-ben 3,4 százalékkal nőtt, míg az ipar a
becslések szerint 2,7 százalékkal – ez 2010 óta a legmagasabb ráta. Bár az
utóbbi 25 év adatai nagyon erős (0,88-as) korrelációt mutatnak az ezüst ipari
felhasználása és az ipari növekedés között, a világgazdaság és az ipari
tevékenység növekedése ellenére 2014-ben az ezüstfelhasználás 0,5 százalékkal csökkent.
Ez az eltérés az ipari termékekben lévő ezüsttartalom csökkentésnek és a kínai növekedési
ütem mérséklődésének tudható be.
|
Bővebben...
|
|
|